Menu główne

Cześć i Chwała Bohaterom!

Pierwszy marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy Niezłomnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. W tym roku również Maków za sprawą organizacji pozarządowych, włączył się w ogólnopolskie obchody tego święta.

Klub Sportowy Maków Biega oraz Fundacja Kocham Maków przyłączyły się do akcji orgaznizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja.  W całej Polsce odbyły się biegi pod nazwą Wilczym Tropem Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na projekt składają się: bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz zbiórka publiczna na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Sportowe obchody dnia pamięci rozpoczęliśmy od morsowania w makowskim zalewie. Taflę lodu rozbijała i zażywała orzeźwiającej kąpieli grupa morsów z Klubu Morsa Pułtusk. Od samego patrzenia robiło się zimno, brrrrry. Część morsów została w Makowie i wzięła udział w biegu.

Zainteresowanie udziałem w biegu przerosło możliwości organizatorów. Fundacja Wolność i Demokracja przekazała 90 pakietów startowych, tymczasem w biegach wzięło udział pond 100 osób.  Uczestnicy otrzymali koszulki upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, broszury informacyjne, opaski odblaskowe i różnego rodzaju materiały informacyjne. W Makowie odbyły się trzy biegi. W pierwszym udział więzły dzieci, które zmierzyły się z trasą 100 metrów. Pozostali uczestnicy startowali na dystansie 1963 metrów lub 5 kilometrów.

Przed biegami dumnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego – wszystkie cztery zwrotki.

Wśród zawodników przeważali mieszkańcy Makowa: zawodnicy Klubu Sportowego Maków Biega, kibice Makowianki, uczniowie ZS im. Żołnierzy Armii Krajowej. Rywalizacja na wszystkich dystansach była zacięta.

Na dystansie 1963 m z czasem 7 minut i 16 sekund tryumfował Łukasz Staniak, który często startuje w makowskich imprezach szprotowych. Przyjechał specjalnie na bieg ze Zgórznicy (woj. Lubelskie). Miejsce drugie zajął Dariusz Jabłoński z Makowa, a trzeci z niewielką startą na mecie zameldował się Mateusz Gach z Krasińca. Najszybszą Panią okazała się reprezentantka KS Maków Biega Ilona Piecuska, która o niespełna minutę wyprzedziła swoją koleżankę klubową Magdalenę Grabowską. Na trzecim stopniu podium stanęła Danuta Ciszewska z Klubu Morsa Pułtusk. Jak widać zimna kąpiel to samo zdrowie.

Dłuższy dysonans 5 km najszybciej pokonał Kamil Łyszkowski. Uczestnik ostatnich halowych Mistrzostw Polski Juniorów na mecie zameldował się w znakomitym czasie 18 minut i 42 sekundy. Jak przyznał, wiatr przeszkadzał w osiągnięciu jeszcze lepszego czasu. Drugie miejsce przypadło Radosławowi Maluchnikowi z Krasnosielca. Trzeci był reprezentant gospodarzy Mariusz Łojewski.

Najlepsza Panią okazała się Róża Chmielwska z KS Maków Biega, która ostatnimi startami potwierdza swoją świetną dyspozycję biegową. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Dembińska, a trzecie Marta Ruszczyńska z Bogatego. Serdecznie gratulujemy.

Serdecznie dziękujemy, wszystkim uczestnikom biegu i kibicom To dla nas zaszczyt, że mogliśmy wspólnie uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy Niezłomnych, których tragiczna historia dopiero we współczesnej Polsce doczekała się godnej pamięci.

Mamy nadzieję, że tak jak my, również Wy jesteście dumni z dzisiejszego święta. Frekwencja była znakomita.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację biegów.

 

Wyniki

 

Powrót na górę