Menu główne

Nekropolia Makowska

Ruszyła wirtualna wyszukiwarka miejsca pochówku na Cmentarzu Parafialnym w Makowie Mazowieckim.

Stworzony został portal internetowy www.cmentarzmakow.pl. Jego główną funkcjonalnością jest wskazanie miejsca spoczynku osób bliskich. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny podczas odwiedzania miejsc pamięci.

Korzystanie z serwisu jest bardzo proste. Gdy znajdziemy się na stronie www.cmentarzmakow.pl w wyszukiwarce wystarczy wpisać nazwisko poszukiwanej osoby. Przy podawaniu danych niezbędne jest wpisanie co najmniej trzech pierwszych liter nazwiska. System pokaże wszystkie osoby, które w nazwisku posiadają wpisane litery. Można z listy wybrać interesującą nas osobę lub kontynuować wpisywanie. Klikając na wybraną pozycję jesteśmy przekierowani na stronę z mapą cmentarza. Czerwonym znacznikiem wskazany jest sektor, w którym znajduje się szukany grób. Dodatkowo podane są informacje o zmarłym: rząd, numer mogiły, oraz zdjęcie grobu. Dane z mapą lokalizacyjną można wydrukować. Na elewacji kaplicy cmentarnej umieszczony został plan sytuacyjny cmentarza, który ułatwi odnalezienie miejsca pochówku.

worzenie portalu trwało 2 lata. Jego pomysłodawcą i głównym inicjatorem był Jerzy Zelman. Wiceprezes Fundacji Kocham Maków, miłośnik Makowa i oddany społecznik. Po jego śmierci tytaniczną, pracę wykonała Anna Pawlik- dyplomowana nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Makowie Mazowieckim. Współorganizatorka cyklu miejskich i powiatowych konferencji na temat historii miasta oraz Konferencji Językowej Polonistów. Interesuje się zagadnieniami związanymi z regionem. Realizowała projekty edukacyjne związane z historią Makowa Mazowieckiego.

Inwentaryzacja cmentarza, wykonanie zdjęć i planów sytuacyjnych wymagało mnóstwa czasu spędzonego na cmentarzu i przed komputerem. Napotkaliśmy też sporo problemów technicznych związanych z programowaniem baz danych. Na szczęście większość z nich udało się pomyślenie rozwiązać. 

Prezes Fundacji Kocham Maków

Bartosz Packo.

 

Powrót na górę