Fundacja Kocham Maków -
Wydrukuj tę stronę

Za nami IV już edycja

Za nami IV już edycja, organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja, Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jako Fundacja ”Kocham Maków” wraz z Klubem Sportowym Maków Biega po raz drugi podjęliśmy się organizacji tej szlachetnej inicjatywy w Makowie.

Jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi, że impreza cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Raduje nas niezwykle liczna obecność najmłodszego pokolenia Polaków, którzy przez zabawę i sport, dowiadują się w prosty o często trudnej historii swojej ojczyzny.

Wspólnie, razem z Wami, godnie uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Niezłomnych, którzy nie pogodzili się z rzeczywistością powojenną i do ostatniej kropli krwi, walczyli o wolność naszego kraju. Ten historyczny, a przede wszystkim patriotyczny rys, nadaje biegowi szczególny charakter.

W tym roku, nam organizatorom, bardzo zależało by oprócz sportowej rywalizacji i emocji, nie zabrakło też atrakcji historycznych i edukacyjnych.

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy pomogli nam w organizacji niedzielnego wydarzenia.

Nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej za przygotowanie części historycznej. Pani dyrektor Małgorzata Chojnowska przybliżyła wszystkim tragiczną historię niezłomnych. Jedna z uczennic odczytała biografię "Trzynastki" – Kazimierza Artyfikiewicza, jednego z wyklętych walczących na naszym terenu . Uczestniczy biegu i ich znajomi mogli zapoznać się z tablicami informacyjnymi o tematyce antykomunistycznego podziemia. Uczniowie ZSZAK stanowili najliczniejszą grupę biegaczy. 

 

 

Muzeum Żołnierzy Wyklętych wsparło nas licznymi publikacjami, plakatami i broszurami historycznymi. Dodatkowo otrzymaliśmy też monety, przeznaczone dla uczestników TW BPŻW. Podczas imprezy można było nabyć cegiełki – numizmaty z upamiętniające Inkę, Pługa i rotmistrza Pileckiego. Cały dochód został przeznaczony na rozbudowę muzeum. O szerokim poparciu tej inicjatywy świadczy fakt, że sprzedały się wszystkie przekazane nam cegiełki.

Jak zwykle, wzorowo przebiegała współpraca z makowską Jednostką Strzelecką. Tym razem, oprócz wsparcia technicznego (zabezpieczenie trasy biegu),  strzelcy zaprosili swoich przyjaciół z Troszyna. Dzięki obecności Klubu Strzelectwa Sportowego Troszyn, mogliśmy zapoznać się z bronią historyczną i współczesną. Licznie oblegany był gazik – wojskowy pojazd terenowy. Kto miał sposobność rozmowy i bliższego poznania tych ludzi, wie jak bardzo są zaangażowani ,w to, co robią. Za zupełną darmochę przyjechali do Makowa i w niezwykle atrakcyjny sposób dzielili się swoją pasją. Wszystkie eksponaty były warte uwagi, było czuć tchnienie historii.

Nieco nowocześniejszy sprzęt zademonstrowali żołnierze z 2 Przasnyskiego Ośrodka Radioelektronicznego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się radiostacja, kamizelki kuloodporne oraz terenowy Honker.

 

 

Przed biegaczami dumnie prezentował się Jeep Willys. Była to nie lada gratka dla najmłodszych. Bardzo dziękujemy panu Włodzimierzowi Chrzanowskiemu z Gospoda Pazibroda  za udostępnienie tego zabytkowego  wozu.

Na koniec na wszystkich czekała smaczna  pizza z niezawodnej pizzerii Santorini.

Podziękowania dla Starostwa makowskiego za ufundowanie części pucharów oraz dla miasta za pomoc w organizacji imprezy.

Wielkie dzięki dla Policji za wzorowe zabezpieczenie imprezy.

Dzięki licznej grupie dziennikarzy oraz blogerów w internecie pojawiło się sporo zdjęć i relacji. Wszystkie warte uwagi. Dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim kibicom i zawodnikom, że byliście razem z nami. Zapraszamy na nasze kolejne imprezy.

Na koniec podziękowania dla wszystkich członków KSMB, którzy poświęcając swój czas włączyli się w organizację imprezy. Szacun!!!

 

WYNIKI

1963 m:

Mężczyźni:
1. Mateusz Gach (KS Maków Biega) - 6:55
2. Dariusz Jabłoński (ZS im. ŻAK - Maków Mazowiecki) - 7:05
3. Piotr Padowski (KS Maków Biega) - 7:10

Kobiety:

1. Roksana Biedrzycka (KS Maków Biega) - 8:05

2. Klaudia Ciok (KS Maków Biega) - 8:08

3. Martyna Krupińska (KS Maków Biega) - 8:30

5 km:

Mężczyźni:

1. Daniel Mocek (MKS Durasan Płońsk) - 16:53 

2. Krzysztof Krukowski (Nowa Wieś) - 17:25

3. Kamil Łyszkowski (UKS Siódemka Ostrołęka) - 17:37

Kobiety:

1. Róża Chmielewska (KS Maków Biega) - 20:11

2. Wiktoria Olkowska (KS Maków Biega) - 22:04

3. Marta Puchała (Seriakowo) - 22:34

 

Kocham Maków