Menu główne

Duathlon 2014 - relacja

II Makowski Duathlon pamięci Jerzego Zelmana przeszedł do historii. Na start w Makowie zdecydowało się 114 zawodników i zawodniczek. To ponad dwa razy więcej niż w pierwszej edycji. Jako organizatorzy bardzo się cieszymy z tak dużej frekwencji zwłaszcza, że w tym samym czasie w naszym regionie obywało się wiele ciekawych imprez sportowych. W porównaniu do zeszłorocznego Duathlonu podniósł się też poziom sportowy. Czas zwycięzcy pierwszej edycji pozwoliłby na zajęcie dopiero 9 miejsca w tegorocznych zawodach.
Pierwsi zawodnicy w biurze zawodów pojawiali się już o ósmej rano. Po weryfikacji danych, uczestnicy odbierali pakiety startowe składające się z dwóch numerów startowych, pamiątkowego bidonu, opaski odblaskowej, pasa na numer startowy oraz talonu na posiłek regeneracyjny. Duathlon jest dyscypliną składająca się z dwóch konkurencji: biegu i kolarstwa. Od godziny 10.30 w strefie zmian trwało przygotowywanie i ustawianie rowerów.

Zawody maiły charakter memoriałowy. Były poświęcone pamięci zmarłego 6 czerwca 2014 roku Wiceprezesa Fundacji Kocham Maków Jerzego Zelmana. Społecznika, organizatora wielu imprez sportowych, w tym pomysłodawcy I Duathlonu Makowskiego. Delegacje Członków Fundacji Kocham Maków, lokalnych władz samorządowych oraz zawodników i przyjaciół złożyły kwiaty na grobie Jerzego Zelamna. Przed startem, jego pamięć uczczono chwilą ciszy, a na mecie każdy uczestnik otrzymał medal, na którego rewersie znalazła się stosowna adnotacja upamiętniająca naszego wspaniałego kolegę.
Start nastąpił punktualnie o godzinie 12. W pierwszym etapie rywalizacji, zawodnicy do pokonania mieli dystans 5 kilometrów. Najszybciej trasę biegową pokonał urodzony w Makowie Krzysztof Żebrowski, który wyrobił sobie około 3 minutową przewagę nad kolejnymi zawodnikami. Po biegu zawodnicy wsiadali na rowery i udawali się na 21,5 kilometrową trasę kolarską. Ostatnim akcentem zawodów był bieg na dystansie 2,5 kilometra.

Zwycięzcą II Duathlonu Makowskiego został Krzysztof Żebrowski, któremu pokonanie całej trasy zajęło godzinę i 53 sekundy. Warto wspomnieć, że Krzysztof jest wyczynowym sportowcem, specjalizującym się w biegach średniodystansowych i długich. W swej karierze zdobywał już złote medale Mistrzostw Polski na dystansie 1500 metrów ( 2013) oraz w przełajach (2013). W biegu był poza konkurencją. Na rowerze Krzysztof potwierdził, że wyczynowy trening biegowy, umożliwia osiąganie bardzo dobrych wyników również w kolarstwie. Kto wie może w przyszłości Krzysztof zdecyduje się na zmianę dyscypliny sportowej. Triathlon czeka.

Za plecami Krzysztofa toczyła się zacięta walka o kolejne pozycje. Pierwsza dziesiątka to również utytułowani zawodnicy mogący się pochwalić medalami w biegach, kolarstwie i triathlonie na poziomie amatorskiego sportu. Jako drugi na mecie z ponad dwuminutową stratą, zameldował się Arkadiusz Recław reprezentujący Vege Runners. Warto wspomnieć o różnych strategiach realizowanych przez zawodników. Część z nich zdecydowała się na bieg i jazdę na rowerze, w tych samych butach. Dawało to przewagę w strefie zmian (oszczędność czasu). Nie brakowało również zawodników, którzy zmieniali obuwie, tracąc cenne sekundy. Sekundy, które można było odrobić na trasie rowerowej. Profesjonalne buty kolarskie dawały pewną przewagę nad zawodnikami jadącymi w obuwiu biegowym. Arkadiusz Recław po biegu zajmował czwartą pozycję. Czas poświęcony na zmianę obuwia sprawił, że na rower wsiadł jako siódmy. Jazda to jednak popis tego zawodnika, który wpadł do strefy z kilkudziesięciu sekundową przewagą. W czasie zmiany butów do strefy docierali kolejni zawodnicy. Arkadiusz traci przewagę ale na ostatni etap rywalizacji wybiega jako drugi i nie oddaje pozycji aż do mety. Podium dopełnił reprezentujący TRI Sferę Marcin Barszcz. Do poprzedzającego go Arkadiusza stracił 24 sekundy. Kolejna piątka zawodników wpadała na metę w krótkich odstępach czasowych, co świadczyło o zaciętej walce, w trakcie zawodów. Na miejscu czwartym finiszował Adam Roman (1:05:01). Piąte miejsce zajął Marcin Loryś z WKS Oleśniczanka (1:05:15). Warto wspomnieć, że Marcin był najmłodszym zawodnikiem w pierwszej piątce. Kolejno na mecie meldowali się Kord Radosław z Barczewa (1:05:39) oraz Paweł Wiśniewski (1:05:51), przedstawiciel licznie reprezentowanego w Makowie Lidera Winnica. Widać, że Paweł sumiennie pracuje na treningach, poprawił swój czas z zeszłego roku o 5 minut. Na miejscu ósmym finiszował Kamil Szerszeń z Bydgoszczy (1:06:04). Po niespełna dwóch minutach na metę wbiegł Łukasz Staniak z Siedlec (1:08:01) - najmłodszy zawodnik pierwszej dziesiątki. Na dziesiątym miejscu finiszował Marek Piekarski z Bydgoszczy ( 1:08:12).
Rywalizację w śród pań zwyciężyła Dorota Brzostek z Warszawy (1:18:12), która prowadziła praktycznie od startu do mety. Jako druga na mecie zameldowała się Agnieszka Kochaniak (1:20:38). Pani Agnieszka pierwszy etap (bieg na dystansie 5km) ukończyła na piątym miejscu, jednak na trasie kolarskiej systematycznie odrabiała straty i wyprzedzała kolejne rywalki. Do strefy zmian wpadła na drugim miejscu i nie oddała pozycji aż do końca rywalizacji. Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka Trucht Tarchomin Team Dorota Lilkowska (1:21:42).

Zacięta walka trwała również w poszczególnych kategoriach wiekowych. Kategorie kobiet – K1 zwyciężyła Sandra Jastrzewska. W kategorii K2 jako pierwsza na mecie zameldowała się reprezentantka Lidera Winnica Katarzyna Jankowska (1:26:34), drugie miejsce wywalczyła Katarzyna Bluszcz z Bełchatowa. Na trzecim miejscu finiszowała Sylwia Domagała. Duża konkurencja panowała w kategorii K3. Ostatecznie zwyciężyła ją Agnieszka Kochaniak przed Dorotą Likowską. Na trzecim miejscu, w tej kategorii finiszowała Katarzyna Radecka z Ostródy, która w pierwszej edycji Duathlonu zajęła drugie miejsce w kategorii kobiet. Kategorie K4 zwyciężyła bezkonkurencyjna wśród pań Dorota Brzostek z Warszawy.

Wśród najmłodszych Panów rywalizację wygrał Marcin Loryś, który nad drugim Łukaszem Staniakiem wyrobił sobie prawie trzyminutową przewagę. Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Leszczyński z Klubu Kolarskiego 24H z Ostrołęki.
W kategorii M2 triumfował Adam Roman z Warszawy przed Radosławem Kordem z Barczewa. Trzecie miejsce przypadło Pawłowi Wiśniewskiemu z klubu Lider Winnica.
Kategorie M3 wygrał Kamil Szerszeń przed Damianem Kaweckim (1:08:30). Trzecie miejsce wywalczył reprezentant Kuźni Triathlonu Marcin Zięba (1:09:38). W odniesieniu do kategorii M2 i M3 warto zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z regulaminem zawodnicy sklasyfikowani na pierwszych trzech miejscach w kategorii Open nie są klasyfikowani w kategoriach wiekowych.
Kategorie M4 wygrał Marek Piekarski z SiSU TEAM KURKUMA. Drugi finiszował Dariusz Regulski z Ostrołęki (1:08:34). Trzecie miejsce wywalczył Janicki Jacek z 12tri.pl (1:10:27).
Kategoria M5 padła łupem Roberta Kuny (1:10:46), który o ponad trzy minuty wyprzedził Tomasza Klepackiego z KS Triathlon Rawa (1:13:53). Na miejscu trzecim finiszował Mariusz Auguścik z Mysiadła (1:14:28).
Kategorię najstarszych zawodników zwyciężył Jan Kocimski z KM AKTYWNI Sochaczew (1:17:48), który o niespełna 10 minut pokonał Wiktora Zduniaka z Płocka (1:27:05). Trzeci na mecie zameldował się Edmund Łapuć z Białegostoku (1:29:32).

Nagrodzono również najlepszych reprezentantów powiatu makowskiego. Wśród pań triumfowała Ilona Piecuszka. Wśród panów zwyciężył Bartosz Bodziakowski przed Grzegorzem Otłowskim i Andrzejem Tartanusem. To budujące, że coraz więcej „makowiaków” bierze udział w imprezach sportowych organizowanych w naszym regionie. Cieszy tez fakt, że na trasie zawodów licznie zgromadzili się kibice, nie szczędzący gardeł i żywiołowo dopingujący zawodników.
Dekorację zwycięzców poprzedziło losowanie nagród rzeczowych podarowanych przez sponsorów. Nagrodą główną był dobrej klasy rower miejski.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom sportowej rywalizacji w duchu fair play.